Táto krajina nie je pre mladých ani pre starých. Tak pre koho?

Autor: Stano Verešvársky | 21.2.2019 o 18:32 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  2404x

Musím sa smutne pousmiať, keď počúvam politikov rečniť o tom, koľko špičkových vedcov a odborníkov plánujú pritiahnuť naspäť domov na Slovensko.

Predstavujem si sám seba, ako by som to vnímal, ak by som mal za mladi možnosť pôsobiť v západnom svete na špičkovej univerzite, vedeckom pracovisku či vo firme a dostal by som sa tam. Ako veľmi by ma asi zaujímali nabubrené smiešne ponuky politikov s výzvami na návrat na Slovensko!?

Považujem Slovensko za krajinu, ktorá by mohla byť slušná a perspektívna. Hodná toho, aby ju mladí talentovaní a vzdelaní Slováci a Slovenky pevne spájali so svojou budúcnosťou. A nebodaj uprednostnili slovenské univerzity pred pôsobením na Oxforde, Harvarde, Stanforde, MIT, Sorbonne či v Heidelbergu. Alebo zamestnanie na Slovensku pred ponukami firiem ako Amazon, Apple, Google, Intel, Microsoft, Oracle, Dell či SAP. Viem, vyznieva to skutočne groteskne.

Veď Slovensko by také v najodvážnejších predstavách možno mohlo byť. Ale nie je.

Čo už by dnes mladých vedcov, odborníkov a technikov malo prilákať späť, keď na vlastnej koži zistia, že odborná práca a ich osobný rozvoj môžu prebiehať v tých najlepších a skutočne motivujúcich podmienkach? Že sa dokážu presadiť v konkurencii medzi najlepšími, dosahovať výsledky na prestížnych vedeckých pracoviskách, uplatniť nápady a založiť start-upy s globálnym pôsobením?

V tejto súťaži naše malé Slovensko vyznieva – pre väčších optimistov eufemicky povedané – autenticky a malebne ako skanzen.

Akú naozajstnú (nie tú politikmi maľovanú!) budúcnosť majú u nás veda, výskum, inovácie, start-upy, technika, informatika a nové trendy? Nuž, domnievam sa, že ťažkú.

To iba v skanzene je dlhodobo základná vymožiteľnosť práva mizerná a o tvorivosti a invencii rozhodujú suchí úradníci. To iba v skanzene sa žije v prostredí, kde ak sa začnete príliš pýtať, zaručene narazíte na záujmy mocných.

Nápady presahujúce montážnu linku a odfajknuté číslo na úrade práce tu prežívajú najmä vďaka mimoriadnej snahe zanietencov.  A tí ťažko môžu čakať inú podporu ako nejakú formu byrokratického šikanovania.

A napriek tomu všetkému stále verím v zmenu. Veď kto, ak nie tí najschopnejší by mali byť nositeľmi a realizátormi zmeny na Slovensku? Slušné Slovensko potrebuje niečo úplne iné ako handrkovanie sa okolo minimálnej mzdy.

Moderná krajina potrebuje mladých vzdelaných, odhodlaných a nezaťažených ľudí, ktorí sa nemienia zmieriť so súčasným stavom. Ľudí, ktorí sa nechcú zmieriť s faktom, že najlepšie sa môžu uplatniť v zahraničí. Nikto z nás totiž neprežije so smutným konštatovaním, že táto krajina nie je pre mladých. Aj keby to mala byť iba parafráza filmového názvu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?