Keď hráte hokej s Malkinom a spoznáte Kuzminovú

Autor: Stano Verešvársky | 12.4.2018 o 9:00 | (upravené 12.4.2018 o 10:14) Karma článku: 5,81 | Prečítané:  2284x

A ešte k tomu ste ítečkár a hráte s vedcami. Šport prináša veľké emócie, stretnutia, vrcholy aj pády. Dokáže ľudí nadchnúť aj sklamať. Sú v ňom – tak ako v živote – výhry, remízy aj prehry.

Šport umožňuje vypnúť, prepotiť dres a aspoň na chvíľu zistiť, ako chutí víťazstvo. Uveriť, že je možné dosiahnuť ho. No aby som nezabudol na hlavnú tému – naše hokejové zápasy s Malkinom. Nie, nie je to svetoznáma hviezda Pittsburgh Penguins Jevgenij, ale o čosi starší menovec Voloďa Malkin, fyzikálny chemik, vedec ruského pôvodu, dlhodobo pôsobiaci na Ústave anorganickej chémie Slovenskej akadémie vied.

Vladimír je naozaj špičkový vedec, publikoval množstvo vedeckých prác v oblasti počítačovej a kvantovej chémie, ktoré majú celosvetovo tisíce citácií. Spolu s manželkou Oľgou, úspešnou vedkyňou v SAV, boli v roku 2016 ocenení Medailou SAV za podporu vedy, čo ich naozaj vystihuje. Vďaka obdivuhodným výsledkom ako prví dokázali dotiahnuť do tímu viacerých zahraničných doktorandov a vychovali ďalších úspešných vedcov.

Hokej s Voloďom hrávame roky. Dokonca zvykne huncútsky poznamenať, že naša partička starších pánov je „na takej úrovni, že tam aj Malkin musí hrať v obrane“. Ale posty nie sú dôležité. Rovnako ako vo vede je to najmä tím, schopnosť dať hre myšlienku, systém a organizáciu.

Spolu s priateľmi sme neraz preberali osudy, ktoré boli nie vždy priamočiare. Aj otázku, prečo manželia Malkinovci dali prednosť Slovenskej akadémii vied pred univerzitou v Paríži, aj matematické a fyzikálne olympiády. Voloďove olympiády v Rusku a moje v Bratislave spomíname často a zistili sme, že sme riešili rovnaké úlohy v časopise Kvant. No môže byť v tom globalizovanom svete ešte niečo náhoda?

Po zápase si zvykneme dať s Voloďom na štadióne kofolu a pozeráme tam v telke športové prenosy. Sledovali sme medzištátny futbalový zápas, keď prestrihli do čestnej lóže. „Poznám jej muža, on je tiež vedec. Stretli sme sa na konferenciách,“ ukázal Vladimír na obrazovku, na ktorej mávala nemecká premiérka A. Merkelová. A ako som sa neskôr dozvedel, štvornásobná nemecká premiérka vystúpila ešte ako mladá vedkyňa v roku 1988 na konferencii v Tatranskej Lomnici a navštívila aj Bratislavu.

„To dievča je od nás z Ťumene ako my dvaja s Oľgou,“ utrúsil v okamihu, keď sa rodila prvá zlatá olympijská medaila A. Kuzminovej. Voloďa ma vždy prekvapí.

Veľmi by som si želal, aby u nás bolo čo najviac kvalitných vedcov a vzdelaných výskumníkov. Nové nápady posúvajú vpred nielen jednotlivcov, ale celú spoločnosť. Umožňujú uskutočniť smelé zámery a prevratné myšlienky tak, ako tie Voloďove nové kvantovomechanické metódy výskumu pri počítačovom modelovaní chemických látok.

A to, že s Voloďom sa dá výborne hrať hokej? Všetci v tíme môžeme povedať: hrávam s Malkinom. A ako správny informatik tam vidím ešte veľa ďalších súvislostí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?