Tam, kde je nezamestnanosť dvojciferná, hľadáme špičkových itečkárov

Autor: Stano Verešvársky | 26.2.2017 o 17:30 | Karma článku: 11,50 | Prečítané:  2257x

Nie je to z mojej hlavy, skôr všeobecne známy fakt. A platí o to viac, keď sa začneme sťažovať na skutočnosť, koľko IT odborníkov na Slovensku chýba.

IT projekty majú totiž tú vlastnosť, že predstavujú príležitosť čakajúcu na realizáciu a nariekanie nad nedostatkom kapacít im nijako neprospeje. Akých ľudí však skutočne potrebujeme? Hľadáme ich, alebo iba tak nariekame?

Telekomunikačný operátor, kde som pred rokmi nastúpil, urobil svojho času výborné rozhodnutie. Dohľadové centrum sme umiestnili na východ do Prešova. Aké jednoduché! V regióne s vysokou nezamestnanosťou a nedostatkom pracovných príležitostí zriadite technologické pracovisko s 24-hodinovou prevádzkou. Za málo peňazí veľa muziky. Máte vyhraté a mnohí v prešovskom okolí s vami!

No, až také jednoduché to zasa nebolo. Náklady sú jedna vec a kvalita výkonu druhá.

Ak je vašou ambíciou kvalita telekomunikačných služieb, fungujúci dohľad je nutnosťou. Nuž a tu sme pri tých chýbajúcich ľuďoch. Napríklad aj vtedy za Prešovom. Potrebovali sme komunikačne aj technologicky zdatných ľudí pre všetkých netrpezlivých a náročných zákazníkov.

Uznávam, že sme na „ľudí na dohľade“ mali šťastie a pomohla nám aj pobočka v Prešove. Malý tím začínal pred desiatimi rokmi v počte šesť pracovníkov a všetci boli z okolia. Šikovný, organizačne zdatný vedúci a pracovití ľudia, ktorí pochopili, že môžu odborne aj ľudsky rásť s náročnosťou projektov.

Pre tento prístup sa „dohľad“ veľmi rýchlo stal mojou srdcovou záležitosťou. Súčasťou stratégie neustále zlepšovať podporu zákazníkov a kvalitu služieb. Keď sme modernizovali a rozširovali pracovisko, prostriedkami sme nešetrili. Využili sme skúsenosti telekomunikačného operátora v Holandsku, ktoré priniesol kolega. A spomínané kolegyne a kolegov z dohľadu sme aktívne zapájali do strategických projektov. Po rokoch sa tak georedundancia, implementácia monitorovacích a dohľadových aplikácií a nové procesy stali aj ich „vlastnými“. 

Najvýznamnejších zákazníkov sme neraz zobrali na pracovisko, ktoré dohliada nad ich komunikačnou a IT infraštruktúrou. Možno v duchu ohrnuli nosom, že by mali absolvovať referenčnú návštevu do Prešova. No ak tam vycestovali, viac sme ich nemuseli o dôveryhodnosti našich služieb presviedčať. Moderne vybavené pracovisko, kde pracujú profesionálne a komunikačne korektní odborníci, je dokonalý argument. Už nebolo treba prifarbovať priveľa slovami.

Teší ma, že kolegovia z Prešova po celý čas napredujú. Mimochodom, dnes ich je viac ako dvadsať a pracovisko vygenerovalo ďalšie pracovné príležitosti v súvisiacich odboroch. A tím neustále rozširujeme. Netvrdia, že to, či ono sa nedá, nesťažujú sa, že práce neustále pribúda, ale hľadajú spôsob, ako technológie využívať čo najlepšie. Darí sa im to a zákazníci im to dávajú najavo pochvalami aj poďakovaním.

Bez ľudí sa v IT jednoducho nedá napredovať. Ale keď zistíte, že tí, čo pracujú s vami, aj vedia, aj chcú, pustíte sa bez obáv do akokoľvek ťažkej úlohy. Ako sa hovorí: Nemožné na počkanie, zázrak do pár hodín... :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?