Sám v IT. A bohatý?

Autor: Stano Verešvársky | 31.1.2017 o 6:50 | (upravené 22.2.2017 o 11:42) Karma článku: 12,26 | Prečítané:  4219x

Alebo úvaha na tému, prečo sa pracovať v IT stáva hanbou. Viac ako dvadsať rokov vediem telekomunikačné a informatické tímy v dobe, keď sa obe odvetvia čoraz viac prelínajú.

Tie tímy – sú reálni ľudia, muži aj ženy na technických, obchodných, marketingových a organizačných pozíciách. Cez projektové ciele napĺňajú aj svoje osobné ambície a ciele. A práve s tým býva často problém, či skôr hneď niekoľko problémov.

Po prvé: Príjmy

Neprezradím nič nové, ak poviem, že info-komunikačné odvetvie je, popri finančnom sektore, zárobkovo najbohatšie. Už absolventi IT odborov na univerzitách majú najvyššie nástupné platy a aj neskôr im platy najrýchlejšie rastú. Čo je výborné, veď nie je nič lepšie, ako keď odborníkovi za jeho dobrú prácu riadne zaplatia. Ale ako sa hovorí, peniaze občas kazia charakter. Nechcem sa dotknúť väčšiny poctivých informatikov, ale žiaľ je dosť takých, ktorých etiku a morálne vlastnosti peniaze výrazne poznačili.

Takíto odborníci sa správajú tak, že zadarmo ani prstom nepohnú a natŕčajú ruku aj vtedy, keď robia to, za čo sú platení. Alebo niektorí preskakujú od zamestnávateľa k zamestnávateľovi bez toho, aby si prácou stihli čo len trochu ublížiť, len aby im plat narástol. Nakoniec utečú do zahraničia, ale to je dobre, lebo tam si musia každé euro zaslúžiť.

No pre mňa najhorší sú tí ítečkári, ktorí zakotvia na manažérskych pozíciách a tam sa ich pokrútený charakter prejaví sofistikovanými korupčnými praktikami. Práve kvôli tejto skupine odborníkov a ich metódam, má celé odvetvie zlé meno a obraz. Napriek faktu, že väčšina profesionálov je poctivá, odborne aj morálne zdatná, špinavá nálepka tam je.

Po druhé: Individualizmus

Asi som ešte nestretol špičkového odborníka, ktorý by aspoň v niečom nebol zvláštny. Až čudný. Individualizmus je podporovaný v IT zavedenými osobnými certifikátmi a kvalifikačnými oceneniami, takže riadiť tímovú spoluprácu takýchto individualistov nie je jednoduché. Ale prečo by malo byť, nie?! Projektové ciele predsa stoja za to, aby aj orchester sólistov hral majstrovské diela bez falošných tónov. To len eufemizmy o tímovej práci a prístupe občas vyznievajú falošne.

Po tretie: Chýbajú ženy

Moja skúsenosť jednoznačne potvrdzuje fakt, že ženy do tímov vnášajú vždy pozitívne kultúrne a komunikačné trendy, ale aj dobré nápady a čoraz častejšie aj technické znalosti.

Známy nedávno na IT podujatí zdvihol telefón s povzdychom: „Aaaale, som tu na takej gej párty...“ Keď som sa obzrel okolo seba, pochopil som – ženy tam reprezentovala barmanka, pár servírok a kolegyne vo veľmi skromnom počte v obkľúčení desiatok kolegov...

Takže kolegom a najmä kolegyniam želám veľa zdravia, spokojnosti a úspechov aj bez pokrútených charakterov – nech sa v tímoch ani v najťažších situáciách necítia sami, ale zaslúžene bohatí!!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?