reklama

Čo nám dal a vzal 17. november?

Aj môj kamarát hundre, aj celá krajina hundre. Lebo je tu všetko skorumpované, politici beztrestne a bez hanby kradnú a klamú, bežných ľudí majú v hrsti nadnárodné koncerny a človeku nezostáva iná možnosť, ako nejako vyžiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Či skôr živoriť. A preto nebol, a ani viac nepôjde voliť. Nesúhlasím s tým, hoci som v mnohých otázkach rovnako kritický.

Pamätám si ešte príliš dobre dobu do roku 1989. A na námestí som myslel na svojho vtedy trojmesačného synčeka a vrúcne som si želal, aby žil v slobodnejšom svete. Nezastrašilo ma ani varovanie predsedníčky odborov, že milicionári už nafasovali ostré zbrane a všetko môže skončiť tragicky rovnako ako viackrát predtým. Mala osobnú drsnú skúsenosť z päťdesiatych rokov, ale už bola iná doba. A tak prišla zmena aj s chybami a nedokonalosťami, ktoré sloboda prináša.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tej dobe sme v Tesla VRÚSE* navrhovali polozákaznícke integrované obvody a vyvíjali sme už vyvinuté na tzv. súčiastkovej základni RVHP. Horko-ťažko sme získali potrebné, hoci len skúpe, počítače a programové vybavenie. A keď sme predstavili prototyp obvodu slúžiaci ako generátor synchronizačnej zmesi pre televíznu kameru, ako prvý oň záujem prejavil vojenský útvar so špeciálnou výrobou. Ján Langoš, uznávaný a aj trpený odborník, ktorý robil oponenta pre výskumno-vývojový program, nám lakonicky vysvetlil prečo. „Veď je to ideálny obvod pre tankové zameriavače!?“ Okamžite nám sľúbili výkonnejšie počítače, vrátane embargovaných technológií, ale spolu s kolegami sme sa zhodli, že nemáme záujem...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Tesla VRÚSE
Tesla VRÚSE 

Takže, čo nám naozaj vzal a dal 17. november? Počítače, technológie, mobily, ktoré boli nedostihnuteľným luxusom? Občas až do tej miery, že nie je jasné, kto slúži komu, či čomu. Dal nám plné obchody, demokraciu, možnosť cestovať a určite vyššiu životnú úroveň.

Tak prečo ste sklamaní? Že životné tempo nám berie voľný čas, že nie všetci dokážu využiť možnosti profesionálne sa presadiť? Možnosti však na to majú určite viac, ako v časoch plánovitého hospodárstva, v ktorom kto nekradol, okrádal vlastnú rodinu (!?)

Skorumpovaných politikov máme preto, lebo sme si takých zvolili. A ťažko možno očakávať dokonalých reprezentantov, keď sami dokonalí nie sme. Kriminalita, drogy, korupcia sú odvrátenou tvárou demokracie a slobody, ale dá sa s nimi bojovať, ak to slušní ľudia nevzdajú. Lebo rezignácia, negativizmus a nostalgické spomínanie na totalitné reálie, si želajú práve tí, ktorí by ich radi vrátili do spoločnosti a verejného života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môj syn je dnes dospelý. Vyrástol v inom svete a občas prevracia oči, keď mu rozprávam o tom, že nie všetko, na čo je zvyknutý, bolo samozrejmosťou. Venuje sa filmovej tvorbe, strihá obrazový materiál na výkonných počítačoch, jazdí na vlastnom aute a slobodu a možnosť cestovať berie ako samozrejmosť. A tak je to dobre. Nemusí zvažovať, či má navrhovať komponenty pre tankové zameriavače, alebo húfnice, aby sa uživil.

A tu je môj syn. Mal vtedy tri mesiace a ukazujem mu svet z balkóna.
A tu je môj syn. Mal vtedy tri mesiace a ukazujem mu svet z balkóna. 

Nie, nerobím si ilúzie. Vo svete je stále dosť vojen, konfliktov, sociálnej nespravodlivosti a krutosti. Ale Európa – a Slovensko je dnes jej súčasťou – dávno nezažila také dlhé obdobie pokoja a prosperity. A nič lepšie ako demokraciu, aj so svojimi chybami, ľudia zatiaľ nevymysleli. Slušní ľudia však musia stále – nekompromisne a bez rezignácie – slušnosť, poriadok a zodpovednosť vyžadovať aj od verejných predstaviteľov a politikov. To právo nám predsa práve 17. november dal.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

* Plný názov znie: Tesla Výskumno-realizačný ústav spotrebnej elektroniky, koncernová účelová organizácia – zaujímavý názov na dobu socializmu, nie?!

Keďže to bol “ústav”, veľmi sa tam nehodilo fotiť. Strážil nás tam major S., ktorý mal vystriehnuť každé, aj keď najmenšie ohrozenie zo strany imperialistických špiónov, aby nezistili, ktoré technológie sa práve pokúšame kopírovať.

Popravde - popritom aj denne strážil svoje obligátne dve fľašky piva a fľašu vína v spoločnej chladničke na chodbe, ktorých obsah mu mladí výskumníci niekedy „vyskúmali“ skôr, ako to stihol on sám ...

Stano Verešvársky

Stano Verešvársky

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Roky praxe v IT a telekomunikačných firmách mi dali úžasné zistenie: „Počítače a technologické trendy sú rovnako zaujímavé a vzrušujúce, ako ľudia, ktorých pri nich stretnete (!?)“Spolu sú killerská kombinácia. Nedá mi o tom nepísať. Príbehy som mal vždy rád. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu