S hlavou v oblakoch. (Pozor: IT blog!)

Autor: Stano Verešvársky | 22.6.2016 o 0:00 | (upravené 22.2.2017 o 11:46) Karma článku: 16,60 | Prečítané:  1202x

Zúčastňujem sa na konferenciách, vypočujem si fundované vystúpenia, aj čísla popozerám a súhlasne tlieskam technológiám a trendom. Fandím úspešným prípadovým štúdiám, ako si dali firmy a inštitúcie infraštruktúru do „cloudu“.

Jednoducho preložené – do oblakov. A na záver si dávam otázku „Je ten prechod do cloudu naozaj jednoduchý?“

Nie, ani náhodou, nikdy nie je jednoduchý. Vychádzam z vlastnej skúsenosti.

Prevádzkovali sme v kancelárskej budove aj veľkú serverovňu s množstvom techniky – serverov, diskových polí, smerovačov, prepínačov, zariadení pre napájanie, úpeesiek, klimatizácie, monitoringu a čo ja viem, čo tam ešte bolo. Pýtate sa a v čom bol problém (?) Nuž po pravde – nepriateľmi boli – ako za socializmu – jar, leto, jeseň a zima (!) V lete bolo teplo, občas búrky, v zime zasa mrzlo a na jar a na jeseň takisto dažde, a občas vypadlo napájanie elektrinou ...

Ale vážne. Serverovňa sa rozrastala, bolo treba riešiť napájanie, záložné zdroje, generátory, rastúci tepelný výkon zariadení a teda chladenie, protipožiarne a bezpečnostné opatrenia, monitoring, nepretržitú pohotovosť, prístupy, lebo aj krátke prerušenie prevádzky bolo vážnym problémom. V tej dobe sme sprevádzkovali dátové centrum, a teda naše rozhodnutie bolo jednoduché. To však neznamená, že jednoduchá bola aj realizácia. Vyžadovalo to migráciu IT a telekomunikačných technológií bez prerušenia služieb, a teda aj prácu celého tímu počas niekoľko mesiacov.

Ďalšie obdobia už priniesli skutočné zameranie na virtualizáciu, modernizáciu technológií na báze cloud architektúr, takzvané on-demand pridávanie prostriedkov, kapacity a výkonu. A nikoho z našich inžinierov a technikov by dnes ani len nenapadlo spracovať iný ako cloud projektový zámer.

Všetko je teda v poriadku. Scenár cloud jednoducho môže fungovať. Avšak poznám aj našich zákazníkov a chápem, že zámer migrovať podnikovú infraštruktúru z vlastnej serverovne do cloudu je vždy vážnym biznisovým a strategickým rozhodnutím.

Uvediem aj chutný príklad. Náš zákazník – významná spoločnosť vyrábajúca cukrovinky sa rozhodovala medzi modernizáciou IT vybavenia (a to vždy vyžaduje nemalé investičné prostriedky), alebo prechodom na cloudové služby. Tie nevyžadovali síce investície, ale prevádzkové náklady. Možné riešenia našťastie neposudzovali len IT odborníci, tí predsa nadovšetko zbožňujú svoje IT technológie, ale rozhodnutie bolo kompetenciou finančného riaditeľa. A bol to človek, ktorého nezaujímali len jednotlivé výšky nákladov a investícií, ale aj dlhodobo správne rozhodnutia, modernizácia, trendy v technológiách a biznise.

Rozhovory a diskusie neboli krátke, no finálne rozhodnutie prinieslo úspešný projekt. Na Slovensku zarezonoval ako „Horalky v cloude“. A vôbec ma neprekvapil fakt, keď som zistil, že zástupca tejto spoločnosti bol nominovaný ako Finančný manažér roka!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?