Aký starý je Internet? Myslím, ten všadeprítomný

Autor: Stano Verešvársky | 23.5.2016 o 7:00 | (upravené 26.8.2016 o 19:20) Karma článku: 14,72 | Prečítané:  863x

Internet je podľa mňa mladík čosi po dvadsiatke. Nemyslím históriu sieťovania od 60-tych rokov, ale živý, komerčný internet na Slovensku.

Živo si spomínam, keď sme s kolegami priniesli na jar 1995 na disketách skúšobnú verziu prehliadača Mosaic a ako technikom žiarili oči, keď si ho mohli nainštalovať. A ako nás všetkých motivovala pilotná inštalácia PoP-ov pre internet dial-up služby v slovenských mestách na prelome rokov 1995/1996.

Prevádzkovali sme vtedy komerčnú paketovú X.25 sieť, neskôr poskytujúcu aj služby Frame Relay a cez dve gateway brány sme na univerzite už dlhšie využívali aj prepojenie do siete EUNET. V tej dobe sa čoraz viac začínali ukazovať služby s grafickým obsahom na báze protokolu WWW a pribúdali nové služby a aplikácie využívajúce univerzálnosť a jednoduchosť TCP/IP protokolu. Lebo aj technici sú ľudia a pekné, farebné a obsahovo bohaté služby sa im okamžite zapáčili viac ako len strohý príkazový riadok a terminálové aplikácie.

Asi málokto vtedy tušil, aké rýchlosti, služby a rozmanitosť aplikácií v krátkej dobe internet prinesie. Boli sme príliš vzrušení projektmi a budovaním infraštruktúry a zdrojov služieb v danom okamihu, vymýšľaním nových aplikácií a zavádzaním existujúcich do praxe.

Pýtate sa, čo sa dnes zmenilo? Nuž, keď tak nad tým rozmýšľam – úplne všetko, alebo v podstate nič. Dnes sú k dispozícii nové výkonnejšie technológie, rýchlejšie a dostupnejšie siete, aplikácie a obsah od výmyslu sveta. Ale keď pozerám na kolegov, stále vidím ten známy plamienok nadšenia, vzrušenie z objavovania a vymýšľania nového. Áno, niektorým pribudli šediny, kilá nadváhy a plešiny, no pribudla aj mladá krv s novými nápadmi a inšpiráciou. A ten známy tvorivý zápal vidím okolo seba aj dnes, keď rozprávame o nových internet službách, ktoré sa chystáme uviesť na trh.

Teda – aký starý je ten všadeprítomný internet?! Je to nadšený mladík po dvadsiatke, zrelý štyridsiatnik, či uvážlivý vedec v dôchodkovom veku? Myslím, že je taký, ako ho chcete mať. A mne sa páči obraz dvadsiatnika. Najlepšie zapadá do mojich spomienok s prvými internet službami a hodí sa aj do vzrušujúcej súčasnosti.

Preto aj na záver tejto krátkej úvahy si v duchu zaželám – hoci internet nie je policajt – pomáhaj a slúž!! :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?