Aký starý je Internet? Myslím, ten všadeprítomný

Autor: Stano Verešvársky | 23.5.2016 o 7:00 | (upravené 26.8.2016 o 19:20) Karma článku: 16,23 | Prečítané:  710x

Internet je podľa mňa mladík čosi po dvadsiatke. Nemyslím históriu sieťovania od 60-tych rokov, ale živý, komerčný internet na Slovensku.

Živo si spomínam, keď sme s kolegami priniesli na jar 1995 na disketách skúšobnú verziu prehliadača Mosaic a ako technikom žiarili oči, keď si ho mohli nainštalovať. A ako nás všetkých motivovala pilotná inštalácia PoP-ov pre internet dial-up služby v slovenských mestách na prelome rokov 1995/1996.

Prevádzkovali sme vtedy komerčnú paketovú X.25 sieť, neskôr poskytujúcu aj služby Frame Relay a cez dve gateway brány sme na univerzite už dlhšie využívali aj prepojenie do siete EUNET. V tej dobe sa čoraz viac začínali ukazovať služby s grafickým obsahom na báze protokolu WWW a pribúdali nové služby a aplikácie využívajúce univerzálnosť a jednoduchosť TCP/IP protokolu. Lebo aj technici sú ľudia a pekné, farebné a obsahovo bohaté služby sa im okamžite zapáčili viac ako len strohý príkazový riadok a terminálové aplikácie.

Asi málokto vtedy tušil, aké rýchlosti, služby a rozmanitosť aplikácií v krátkej dobe internet prinesie. Boli sme príliš vzrušení projektmi a budovaním infraštruktúry a zdrojov služieb v danom okamihu, vymýšľaním nových aplikácií a zavádzaním existujúcich do praxe.

Pýtate sa, čo sa dnes zmenilo? Nuž, keď tak nad tým rozmýšľam – úplne všetko, alebo v podstate nič. Dnes sú k dispozícii nové výkonnejšie technológie, rýchlejšie a dostupnejšie siete, aplikácie a obsah od výmyslu sveta. Ale keď pozerám na kolegov, stále vidím ten známy plamienok nadšenia, vzrušenie z objavovania a vymýšľania nového. Áno, niektorým pribudli šediny, kilá nadváhy a plešiny, no pribudla aj mladá krv s novými nápadmi a inšpiráciou. A ten známy tvorivý zápal vidím okolo seba aj dnes, keď rozprávame o nových internet službách, ktoré sa chystáme uviesť na trh.

Teda – aký starý je ten všadeprítomný internet?! Je to nadšený mladík po dvadsiatke, zrelý štyridsiatnik, či uvážlivý vedec v dôchodkovom veku? Myslím, že je taký, ako ho chcete mať. A mne sa páči obraz dvadsiatnika. Najlepšie zapadá do mojich spomienok s prvými internet službami a hodí sa aj do vzrušujúcej súčasnosti.

Preto aj na záver tejto krátkej úvahy si v duchu zaželám – hoci internet nie je policajt – pomáhaj a slúž!! :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?