MOBILE IS EVERYTHING. Nie však pre mňa

Autor: Stano Verešvársky | 8.3.2016 o 7:30 | Karma článku: 14,77 | Prečítané:  1874x

Na veľkolepé výstavisko Fira Gran Via v Barcelone som zavítal v početnom dave. Ešte početnejšom ako minulý rok, keďže Mobile World Congress 2016 posunul rekordné čísla cez hranicu 100 000 návštevníkov z 204 krajín.

Asi ťažko si možno lepšie predstaviť koncentrovaný telekomunikačný Babylon...

Pozerať, obdivovať bolo čo. Premiéry nových výrobkov a technológií sa tešili všeobecnej pozornosti a návštevníci si mohli všetky novinky aj ohmatať, vyskúšať naživo. A tiež vypočuť vízie celebritných rečníkov, či odborníkov zvučných značiek. Alebo sledovať tlačové konferencie či panelové diskusie na témy Internet of Things, Mobile Identity, Virtual Reality, Mobile Payments, či Ad blocking.

A rámec celému podujatiu dala (pre mňa) už takmer jarná Barcelona, miestni poobliekaní ešte v zimníkoch, nenápadní migranti a hluční štrajkujúci zamestnanci miestnej dopravy v centre.

Na kongrese ma zaujal fakt, že popri čoraz hlasnejšie prezentovaných technológiách pre 5G siete, sa čoraz viac mobilný svet presúva aj do oblasti mobilných autonómnych robotov, domácich spoločníkov a miláčikov, ktorých netreba kŕmiť, nezanechávajú za sebou vypadanú srsť a výkaly, a stačí im dobiť baterky. Tiež síce poskakujú, pobehujú, tancujú a spievajú ako živé, ale len kým sa im lepšie neprizriete. Mobilné technológie ponúkajú čoraz viac možností komunikácie, zábavy a služieb, ale za cenu, že ich používatelia sú občas degradovaní len na pasívnych konzumentov. Technológia na pozadí preberá aktívnu rolu, zistí si o vás všetky potrebné informácie, vyberie a ponúkne vám to najlepšie. Používatelia potom akoby preberajú tú rolu robotov, ktorí majú naprogramovaný svoj správny čip, SIM kartu, technické vybavenie, firmware aj aplikačný softvér, aby mohli vykonávať to, na čo sú predurčení.

Áno priznám sa – to práve ten všadeprítomný slogan ma vyprovokoval k takmer matrixovému temnému videniu. A prvé, čo ma v tlačenici rušného kongresu pred jedným z najfrekventovanejších pavilónov napadlo, bolo: Áno mobily, moderné technológie sú aj pre mňa, ale určite nie všetkým. Ak ponúkajú šikovné, užitočné služby, rád ich prijmem do svojho života. Ale nadšene stáť, tlačiť sa pred nejakým stánkom v stáde slepých jedincov s nasadenými setmi pre virtuálnu realitu sa mi zdalo byť predobrazom na ceste k ovládaniu a manipulácii masy. Možno preto, že tí ľudia mi pripomínali tiež robotov, či rotu vojakov s nasadenými plynovými maskami... A ani jedna z týchto asociácií ma nelákala.

MWC 2016 v Barcelone ponúkol bez pochýb mnoho zaujímavých inšpirácií. No verím, že sa uplatnia najmä tie nápady, technológie a výrobky, ktoré nám umožnia rozvíjať a zachovať si svoju humánnu podstatu a ľudské kvality(!?) Jednoducho, ak si mám vybrať realitu, či služby, uprednostním tie skutočné pred virtuálnymi ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?