IT úspory sú ako Colombova žena

Autor: Stano Verešvársky | 15.12.2015 o 11:31 | Karma článku: 14,37 | Prečítané:  1299x

Možno ešte horšie :-) Colombova žena bola aspoň v televízii. Som si plne vedomý, že o informatizácii sa diskutuje teraz s vášňami. Každý volá po úsporách a efektívnosti. Tak si nalejme čistého vína, veď sa končí starý rok.

Existujú rôzne pohľady, ako hodnotiť prospešnosť, či úspešnosť IT projektu. Hodnotí sa dokonca aj prínos a úspory dosiahnuté realizáciou projektu. Return on Investment (ROI) je rentabilita, či produktivita investície, resp. investovaného kapitálu. Total Cost of Ownership (TCO) je metóda hodnotenia nákladových variantov vyjadrujúca komplexné náklady na investíciu a jej prevádzku. A do tímov, ktoré posudzujú oprávnenosť investícií do IT projektov, nastupujú ako prví finančníci.

Ak sú zadávateľmi IT projektov ľudia z biznisu‚ máte šťastie. Diskusia na tému, akú úsporu realizácia IT projektu prinesie, sa objavuje čoraz zriedkavejšie. Úspory sú totiž fámou. Lebo tie často diskutované úspory sú často čistou ilúziou, a zakrýva sa ňou investičná požiadavka na nemalé financie. Nie preto, že by sa nijako nedali vypočítať. Pri rozumnom pohľade (informatici zaň často považujú prístup výsledok je známy, treba sa k nemu iba dopočítať) úspory vždy vyčíslite.

Cieľom IT projektov je a má byť asi niečo iné. Automatizácia a zefektívnenie procesov, zavedenie nových s oveľa vyššou produktivitou a kvalitou, či realizácia nových biznis zámerov pre zvýšenie konkurencieschopnosti, rozvoj a uskutočnenie nových podnikateľských zámerov. Tak to aspoň bolo v projektoch, v ktorých som pracoval.

V projektoch realizovaných v bankách, obchodných, či telekomunikačných spoločnostiach vždy majú finančníci hlavné slovo a právo spolurozhodovať. Kľúčoví sú však manažéri, ktorí majú jasno v otázke, ako im IT projekt umožní rozvíjať ich biznis, aké možnosti rastu prinesie, alebo aké nové trhy im otvorí.

Otázka „Aké úspory mi realizácia IT projektu prinesie?“ sa stráca v histórii. Nastúpi uvažovanie na tému „Aké možnosti konkurovať a napredovať stratím, ak technológiu neimplementujem?“ Lebo IT a telekomunikačné technológie sú dnes, viac ako kedykoľvek prostriedkom a nie cieľom. Predstavujú náklady, a preto je mimoriadne dôležité, akým spôsobom sú použité.

Veľakrát som bol pri diskusiách a argumentácii o významných úsporách, ktoré IT projekty prinesú. A v duchu som sa nad tým pousmejem. Lebo úspory z IT projektov, ktoré vždy predstavujú nezanedbateľné a ambiciózne rozpočty, sú tak trochu ako Colombova žena. Každý ich spomína, ale nikto ich v skutočnosti nevidel.

Pekné Vianočné sviatky!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kto bude udeľovať Ficove štátne vyznamenania

Nové štátne ceny chce udeľovať vláda.

Stĺpček Jakuba Fila

Vatry zvrchovanosti, Svätopluk. Prečo nie august 1968?

Že si komunisti nevšimli november ´89, sa stalo smutnosmiešnou glosou ich sveta.


Už ste čítali?