Čierna diera na peniaze. Slovenská verzia

Autor: Stano Verešvársky | 22.4.2015 o 7:00 | (upravené 22.2.2017 o 11:48) Karma článku: 14,43 | Prečítané:  1719x

Gravitačná sila čiernej diery zabraňuje úniku akýchkoľvek častíc. Výnimkou je efekt, ktorý sa nazýva kvantové tunelovanie. Platí však, že žiadna častica, ani svetlo nedokáže uniknúť pôsobeniu gravitačnej sily. Aby som bol presný,

Ale čo si predstavujem pod pojmom čierna diera na peniaze? Nuž nazval by som to vzletnejšie finančný kolapsar. Považujem zaň inovatívne nápady, ktoré sa nesprávnym rozvojom a uvádzaním do praxe stanú požieračom finančných zdrojov s nekonečným apetítom, aby tak nahradili zdroj očakávaného profitu.

Aby neprišlo k omylu – som fanúšikom dobrých nápadov, inovácií a kreativity. Na malom Slovensku je to unikátna možnosť ako vo svete preraziť, zbaviť sa nálepky bezvýznamnosti a regionálnosti a uplatniť sa vlastnými schopnosťami a dobre realizovanými nápadmi. Máme tu dostatok šikovných ľudí, aj keď je pravdou, že financií u nás nebolo nikdy nazvyš, a to značne limitovalo možnosť uviesť dobré nápady do praxe. Ani trpezlivosť a vytrvalosť nie je až taká typická slovenská vlastnosť. Mnohé nápady tak zostali len v podobe ambicióznych business case. Alebo v Českej republike, Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, Škandinávii, či v Spojených štátoch oveľa skôr a lepšie odhadli potenciál dobrého nápadu, a odlákali ho ústretovejšou podporou na svoj trh.  

Nuž a potom je tu tretia kategória startup projektov, o ktorých sa takmer nehovorí ani nepíše. Na začiatku je naozaj zaujímavý nápad a z nej vznikne projektový zámer. Stretne sa s pochopením, často aj štedrou finančnou podporou, rozbehne sa realizácia, uvedenie prototypu, neskôr produktu a riešenia na trh, pridávajú sa nové vlastnosti a funkcionalita a aj marketing. Chybou je, ak všetko, alebo takmer všetko, robia nesprávni ľudia. Nedôslední, neskúsení, neporiadni, alebo hazardéri. Ľudia, ktorí ešte nepresiahli svoj limit a aj vážne a dôležité rozhodovania, berú ako počítačovú hru, virtuálnu stávku na internete, alebo ďalšiu spackanú epizódu v seriáli svojho pracovného života. Aj ten najlepší nápad skončí nakoniec ako súpis škôd, zoznam omylov a spôsobených katastrof.

Ako zabrániť,  aby sa startup projekt nestal čiernou dierou na peniaze? Myslím, že neexistuje univerzálna metóda, no pokúsil som sa definovať pravidlá, ktorých je prospešné sa držať:

  1. Ak máte nápad, projektový zámer aj jednoduchý business case, pri rozbehu nerátajte s vysokými finančnými a realizačnými zdrojmi,
  2. Odhadnite trhový potenciál, konkurenciu, ale aj riziká rozvojového projektu,
  3. Naplánujte míľniky realizácie,
  4. Pri realizácii poctivo vyhodnocujte projektové míľniky, porovnajte plánované a dosiahnuté výsledky, dopracujte dodatočné analýzy a zámery,
  5. Už pri prvých verziách produkt uveďte (aspoň v limitovanom rozsahu) na trh, nájdite prvých používateľov,
  6. Na základe názorov prvých používateľov vyhodnoťte, prípadne modifikujte plány a investície do projektu,
  7. Podrobne sledujte reakcie trhu a skúsenosti používateľov, podľa nich rozpracujte svoje projektové zámery a plány.
  8. Dodatočná rada: postup opakujte od bodu (1)

Jednoducho ak sa podarí previesť startup, firmu, reformu, alebo akýkoľvek projekt úskaliami týchto búrlivých cyklov medzi vývojom a uvedením na trh k zákazníkom tak, že vám prinesie prvý zisk, pravdepodobne ste na dobrej ceste ako ho urobiť úspešným.

A získať financie, partnerov a investorov na jeho ďalší rozvoj, expanziu a ďalší rast. Nie nadarmo aj v biznise tých úspešných označujú za žiarivé hviezdy, a nie za čierne diery.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?