Nevzdávajte to s nápadmi. Ani my to nevzdáme

Autor: Stano Verešvársky | 14.1.2015 o 13:33 | Karma článku: 17,95 | Prečítané:  874x

Uplynulý rok nám dal nádej, že naša krajina môže už v blízkej budúcnosti profitovať zo znalostí a produktivity v znalostnej ekonomike. Malý prísľub, že talentovaní, vzdelaní, schopní jedinci naplnia svoje nápady, myšlienky a uplatnia tvorivý potenciál. Uvediem jednoduchý príklad. Na veľtrhu Práca a kariéra 2014 v Trnave som si vypočul prezentáciu zástupcov nemeckého koncernu ZF Slovakia. Zaujal ma najmä fakt, že v trnavskom závode úspešne neprebieha len výroba, ale zapájajú sa aj do konštrukcie a vývoja nových výrobkov. Keď som sa spýtal, ako sa im podarilo dostať takúto príležitosť, dostal som jednoduchú odpoveď. Dali nám prvú zákazku na skúšku a na základe dobrého výsledku ďalšie a ďalšie.

Ak nezlyháte v skúške v praxi, dostanete ďalšiu príležitosť. Dobré nápady sú kľúčové pre inovácie. Ale nefungujú bez poctivého detailného rozpracovania, bez dlhých hodín a dní práce tímov, ktoré spolupracujú, aby z myšlienky vytavili výsledok.

Tak to je aj v spoločnosti, kde pracujem – v SWANe. Získali sme licenciu na mobilného operátora, čím sme chceli rozšíriť portfólio telekomunikačných služieb. Videli sme za tým možnosť ponúknuť služby jednoduchšie, prehľadnejšie a inak. Dni a týždne sme rozpracovávali zámer, stavali sieť, oživovali technológie, zvládali sme nové úlohy na všetkých frontoch. Na konci roka mali byť nové služby s ambíciou poskytnúť ich lepšie a za výhodnejších podmienok. Nevyšlo to. A nezlyhali sme my. Veľkým chlapcom sa podarilo pozdržať naše zámery. No nie zastaviť, dosiahli len, že príležitosť sa presunula do tohto roka. Zafungovali staré veci, (troj)monopolné myslenie a prístupy, ochranárske lobby, niekedy až detsky smiešne, ale mediálne podporené, obštrukcie, slabučká vymožiteľnosť práva a neschopnosť regulátora regulovať. Javy, ktoré som poznal z konca minulého storočia a hľadal by som ich skôr na smetisku dejín.

Tento rok teda nech je rokom príležitostí. Budeme sa svojho plánu držať. Fungujúce veci urobíme nanovo, lepšie, modernejšie a jednoduchšie. Tak, aby používateľ nemusel v hneve študovať návody a podmienky napísané drobnými písmenami. V telekomunikáciách to predstavuje možnosť bohatšej komunikácie bez komplikácií, obmedzení, sankcií a zmluvných pokút. Jednoducho lepšiu komunikáciu. Verím, že sa nám tento zámer podarí naplniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?