Koníčky informatikov kopú aj hryzú

Autor: Stano Verešvársky | 14.7.2014 o 10:15 | (upravené 22.2.2017 o 11:50) Karma článku: 16,33 | Prečítané:  2625x

Aj vaše IT oddelenie má určite naplánované dovolenky. Vedúcim môže celkom dobre padnúť odpoveď na otázku, či sa im kolegovia a kolegyne vrátia oddýchnutí a bez ujmy.

Vzrušenie, napätie, očakávania, či sa všetko vydarí načas a podľa plánu. Taká je IT brandža a prenáša sa to na neskrotné záľuby. Alebo to dokazuje, že vzrušenie aj adrenalin sú návykové a treba ich dopĺňať. Informatici pestujú často s nasadením veľmi nebezpečné športy a aktivity. Zároveň však dokážu prejaviť veľký športový zápal, odvahu, zmysel pre česť a bojovnosť. A to sú vlastnosti, ktoré sa pozitívne prejavia aj v biznise.

Rešpektovanie iných a zmysel pre pravidlá zdobia skupinu mojich kolegýň a kolegov, skvelých odborníkov a fanúšikov historického šermu a lukostreľby. Nuž a odvahu prejavujú aj tí, čo sa venujú skalolezectvu a vysokohorským výpravám, alebo skialpinizmu a extrémnemu lyžovaniu v zime. V lete zas všetky tieto vlastnosti vyžaduje potápanie, či diaľkové horské výpravy a morské plavby. Pamätám si, aký čudný pocit som mal, keď mi moji dvaja technickí experti rozprávali o ceste po Egypte. Z Káhiry sa vydali na vlastnú päsť k Červenému moru taxíkom v dezolátnom stave s Egypťanom, s ktorým sa práve spriatelili. Cez púšť päťsto kilometrov a vo vozidle peniaze, cennosti a drahé potápačské vybavenie. No, ale fotky spod hladiny mali skutočne pekné, aj bohaté zážitky s egyptskými úradníkmi. A našťastie sa vrátili celí, čo sa o batožine nedalo povedať…

Stačí zorganizovať turnaj vo futbale, futsale, plážovom volejbale, florbale, bedmintone, tenise, squashi, ľadovom hokeji, alebo trebárs len večerné zápolenie v bowlingu či biliarde, a o účastníkov nemáte núdzu. Rýchlo zistíte, že tí, čo celé dni presedia za monitorom, sú šikovní a pohybovo aj fyzicky veľmi zdatní. A nechýba im bojovnosť a športový duch.

Niekedy však príliš prudký prechod od počítača k športu môže byť nebezpečný. Nedávno počas pretekov na štvorkolkách sa môj kolega chcel ukázať pred kolegami o dvadsať rokov mladšími, a skončilo to zlomenou kľúčnou kosťou a dvojmesačnou maródkou. Alebo iný známy sa tak vžil do pretekania na vodných skútroch, že pri pristávaní pri brehu namiesto brzdy stisol naplno plynovú páku a takmer nabúral skútrom do šéfovho auta na brehu :). Ktovie, ako by takúto dopravnú nehodu klasifikovali privolaní príslušníci dopravnej polície.

Jeden známy riaditeľ hovorí, že rád zamestnáva ľudí, ktorí sa venovali, alebo aktívne venujú športu, lebo im je vlastná súťaživosť a zameranie na dosiahnutie výsledku. Ale až takto jednoducho to nevidím. Odbornosť, vedomosti, schopnosti a neustále vzdelávanie sú v IT nevyhnutné. Ak sa kolega, či kolegyňa popri práci venuje športovým aktivitám, je to plus pre aktívny oddych. Ítečkári síce celé dni presedia za obrazovkou na zadku, ale ak viete, že dokážu dodržiavať pravidlá fair-play a zabojovať, máte aspoň určité záruky, že ukážu nasadenie aj pri plnení pracovných úloh. V športových zápoleniach rýchlo zistíte, koho máte v kolektíve – či individualistu, alebo tímového hráča. Informatici sú jednoducho ľudia ako iní.

Tak pekné leto, vydarené dovolenky aj oddych a žiadne zranenia!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?