Kedy ide programátor do starého železa?

Autor: Stano Verešvársky | 5.5.2014 o 13:12 | Karma článku: 13,15 | Prečítané:  4488x

Ženské časopisy ich ignorujú a Holywood točí o nich zlomyseľné seriály. Chodia v tričkách rôznych farieb s grafikami neraz ešte čudnejšími ako oni sami. V lete nosia do práce sandále s ponožkami, v zime turistické topánky. Pokiaľ nesneží, často jazdia na bicykli alebo na motorke, v zime sa dávajú na skialpinizmus. Je ich stále viac a sú všade. Programátori.

Keď sa zdalo, že programovacie jazyky, operačné systémy a protokoly sú vymyslené, prišla sociálna sieť a aplikácie. Spoločným znakom megaúspešných programátorov však je, že zbohatli veľmi mladí. Odvaha súvisí s vekom a kreativita s odvahou. Pre X-Box "pracuje" päťročný užívateľ, ktorý prelomil bezpečnostné heslo a tak sa teraz hrá nové hry a testuje ich bezpečnosť. V Amerike sú už prví programátori v starobnom dôchodku, počet programátorov však rastie geometrickým radom a tlak na výnimočnosť sa zvyšuje. Čo čaká programátora po tridsiatke, ktorý už má za sebou jednu rýchloobrátkovú dekádu?

Zažil som veľa rôznych programátorov. S rôznou úrovňou kreativity, kvality nových nápadov alebo schopnosti dôsledne systém doladiť, otestovať funkčnosť, odstrániť prípadné chyby, spracovať dokumentáciu a zabezpečiť prevádzkovú podporu. Programátori možno majú svoj špecifický fázový posun, ale inak sú rovnakí ako iní zamestnanci. Niektorí sú generátormi nápadov, vymýšľajú, ako si prácu uľahčiť a nenarobiť sa. Ďalších teší mravenčia práca a ladenie výsledku. (A niektorí frfľú stále na všetko.) Stretol som aj takých, ktorých najviac zaujímali funkčné a výkonnostné testy, alebo riešili požiadavky budúcich používateľov.

V tíme je dobré mať skladbu ľudí, ktorí sa vzájomne dopĺňajú a vytvárajú orchester vzájomne zladených odborníkov. Tomu musia zodpovedať aj ich úlohy a zodpovednosti. Mal som v jednom internetovom projekte šéfa vývojárov, ktorý mal vždy najlepšie nápady a bol aj mimoriadne zdatným programátorom. Svojou povahou však bol "krížovkár". Nové technológie ho zaujímali len dovtedy, kým nepoznal tajničku. Dotiahnuť kód do plnej funkčnosti, odladiť jeho chybovosť, otestovať a zdokumentovať, to už nebolo preňho. Akonáhle jeho prístup ohrozoval úspešnosť, pohrozil som mu, že mu celý projekt vezmem a zadám ho externe. Škrípal zubami, ale poctivo ďalej programoval - po večeroch a aj cez víkend, keď bolo treba. Projekt bol úspešný a zákazník spokojný, ale tím programátorov som posilnil o tých, čo majú radi poriadok, dokončené úlohy a komplexné testovacie reporty :). Programátori sú rôzni - viac, či menej kreatívni, vizionári, rutinéri aj poctivci. A múdre firmy si svoje tímy skladajú tak, aby bol výsledok čo najlepší.

Dnes nestačí len vedieť programovať, potrebné je čoraz viac a do hĺbky rozumieť požiadavkám používateľov a zámeru projektu. Takže mám pre všetkých starých programátorov (prosím, neurazte sa) po tridsiatke, skvelú správu: Máte žiarivú budúcnosť. To sa však už dostávam k téme o biznis analytikoch, architektoch IT systémov, procesnom modelovaní a ďalších úlohách pri vývoji a nasadzovaní softvéru.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?