Skoč po hlave, veď si riaditeľ

Autor: Stano Verešvársky | 2.4.2014 o 9:20 | Karma článku: 12,60 | Prečítané:  2082x

Dostal som sa do takej situácie nie raz. Viackrát obrazne a raz doslova. Priznávam, že sa bojím výšky a za posledné dve dekády som bol riaditeľ v piatich spoločnostiach. Takže najprv, ako to bolo doslova. A ako to dopadlo.

Spoločnosť,  ktorú som vtedy riadil, realizovala projekty systémovej integrácie, implementácie rozľahlých telekomunikačných systémov a vývoj aplikácií. Jedna z veľkých technologických firiem oceňovala najlepších a počas programu sme išli jachtou zo Sicílie na Lipárske ostrovy. Všetko bolo fajn, slnko hrialo, more teplé a čisté. Z ostrova Stromboli sa v diaľke vinul sopečný dym ako vo filme Vynález skazy a na palube bola pohoda. V jednu chvíľu však odvážlivci, najmä tí veľmi mladí, začali skákať do mora z hornej paluby. Tak som neveriacky stál na tej palube a na sebe som priam cítil pohľady okolostojacich. Poriadna výška a modré more s bielymi vlnami na pravoboku. Neviem, či to niekto povedal nahlas, ale mne to jasne zaznelo v hlave: "Skoč po hlave, veď si riaditeľ!" Pred výškami mám teda rešpekt, ale skočil som. Hoci mi nebolo všetko jedno.

Dopadlo to dobre. Odniesli to len plavky, ktoré som si vo vode naťahoval z kolien tam, kde patria. Trochu adrenalínu a náraz na hladinu bol inak bez ďalších následkov.

Nechápal som to ako skúšku odvahy. Skôr ako dôkaz, že aj strach sa dá zvládnuť, ak človek zváži riziká. Presne tak je to aj v biznise. Ak sa pustíte do vývoja alebo implementácie najnovšieho systému, môže sa stať, že vám nebude mať kto poradiť. Všetko budete musieť zvládnuť vlastnými silami. Odmena v podobe úspechu však môže byť úžasná - konkurenčná výhoda, reputácia experta a získanie ďalších zákaziek. Tak skočíte.

Neraz som sám seba videl, že som takto musel skočiť po hlave do náročných projektov. Vyžadovalo to odvahu, ale rozhodne tomu predchádzalo aj zváženie, či nebezpečenstvá, ohrozujúce úspešný výsledok, nie sú príliš vysoké. V skutočnosti ten skok nikdy nie je bez dobrého plánovania, analýzy rizík a prácnosti a kvalitného fungujúceho projektového riadenia. Povinnosťou riaditeľa je schopnosť správne odhadnúť, vytvoriť podmienky a zdroje a riadiť realizáciu. Aby výsledok nepredstavoval prebitú hlavu, ale úspešný projekt a ďalšiu prácu pre zamestnancov.

A fascinácia "skokom po hlave"? Inovácie a schopnosť pustiť sa do moderných riešení. Nech sú tým rizikom, čo k vám pritiahne ľudí, ktorých oslovuje vízia nových technológií. Zákazníkov, zamestnancov a obchodných partnerov. Komerčne úspešný projekt nech je potom zdrojom príjmov, ktoré vám umožnia včas vyplácať ľuďom výplaty a obchodným partnerom uhrádzať faktúry.

Ako pekne to vyzerá, však? Ale často k tomu treba aj schopnosť pozrieť sa do hĺbky a napriek strachu skočiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?