Prečo niektorí itečkári zarábajú viac ako prezident

Autor: Stano Verešvársky | 11.3.2014 o 13:29 | Karma článku: 13,39 | Prečítané:  8051x

Žiadne tajomstvo. Slovenské platy v oblasti informačných technológií sú jedny z najvyšších. Pravidelne nás o tom informuje štatistický úrad, univerzity naháňajúce študentov a inzeráty na pracovných portáloch.

V máloktorom odvetví sa odborník uplatní za hranicami tak ľahko ako v IT. Mladík či dievčinka jednoducho kliknú na inzerát, odpovedia a odcestujú. Jazyk si zväčša osvojovali s odborným štúdiom, čo je základný predpoklad. A hneď robia za plat, ktorý prevyšuje medializovaný plat slovenského prezidenta. Odborníci na informačné technológie, telekomunikácie, sieťové riešenia a bezpečnosť chýbajú v celom svete.

Ani itečkári však nie sú všetci z jedného vreca. Hoci takmer každý z nich musel viac alebo menej zvládnuť odbornú problematiku a nemčinu či angličtinu. Čítať nejakú dokumentáciu. Odborné príručky, návody a helpy. Vypočuť si tutoriály, prednášky, prípadové štúdie a technické tipy.

Dobrý informatik musí ukázať, že niečo dokáže. Napísať fungujúci program. Implementovať a spravovať informačný system. Administrovať ho za prevádzky, riešiť požiadavky užívateľov, aby poskytoval služby, ktoré sa od neho očakávajú. Práve to sú skúšky zdatnosti itečkára. Vytvárajú jeho renomé. No a potom je tu ešte vyššia úroveň. Schopnosť prísť s novými, šikovnými a invenčnými nápadmi. Realizovať ich zavčasu, keď prinášajú konkurenčnú výhodu. Ukázať pripravenosť tvoriť, budovať moderné architektúry a meniť zabehané postupy. Napriek všetkému som totiž pevne presvedčený, že hlavná úloha IT je umožniť činnosti s vyššou produktivitou a efektívnejšie. Šetriť čas a peniaze, alebo pustiť sa do rádovo ťažších úloh.

Čo všetko na to treba? Vedomosti a určité schopnosti väčšina odborníkov má. Menej ich už má skutočnú pripravenosť pre inovácie, kreativitu pre uskutočňovanie nových nápadov a projektov kombinovanú so zdravou tvrdohlavosťou a odhodlanosťou ísť za svojím cieľom. Práve takíto informatici sú tí, čo sa uplatnili doma alebo za hranicami, a majú aj nadprezidentské platy. Hoci väčšina má skôr pekne nadstrelený nadpriemer a poskytujú najmä spoľahlivú prevádzku IT systémov.

Jeden môj známy v rozhovore na túto tému (nie platu, skôr pracovnej náplne) sám seba označil za "robotníka IT". Prišlo mi ho trochu ľúto. Je zmierený s tým, že nikdy nebude skutočným inovátorom ani tvorcom vízií. Spoľahlivý pracovník s veľmi slušným platom a dlhodobo svetlou budúcnosťou. To áno, ale rutina bez dobrodružstva hľadania nových ciest ma nikdy nelákala.

Verím, že čo najviac našich informatikov si vyberie tú ťažšiu cestu. Nevyšliapanú, ale na konci s kráľovskými platmi, ktoré im budú závidieť všetci slovenskí maloverci a závistlivci. Dá sa to. Poznám veľa úspešných prípadov. A vždy ma poteší, keď sa dozviem o ďalšom. Navzdory nežičlivcom, alebo práve kvôli nim. Slovensko totiž nie je, a nemusí byť, len automobilová montážna linka. Hocako pekne montáž či krajšie výroba áut v politickej agende môže vyzerať, práve IT oblasť je budúcnosť s ozajstnou technologickou a znalostnou pridanou hodnotou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?