reklama

S hlavou v oblakoch. (Pozor: IT blog!)

Zúčastňujem sa na konferenciách, vypočujem si fundované vystúpenia, aj čísla popozerám a súhlasne tlieskam technológiám a trendom. Fandím úspešným prípadovým štúdiám, ako si dali firmy a inštitúcie infraštruktúru do „cloudu“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Jednoducho preložené – do oblakov. A na záver si dávam otázku „Je ten prechod do cloudu naozaj jednoduchý?“

Nie, ani náhodou, nikdy nie je jednoduchý. Vychádzam z vlastnej skúsenosti.

Prevádzkovali sme v kancelárskej budove aj veľkú serverovňu s množstvom techniky – serverov, diskových polí, smerovačov, prepínačov, zariadení pre napájanie, úpeesiek, klimatizácie, monitoringu a čo ja viem, čo tam ešte bolo. Pýtate sa a v čom bol problém (?) Nuž po pravde – nepriateľmi boli – ako za socializmu – jar, leto, jeseň a zima (!) V lete bolo teplo, občas búrky, v zime zasa mrzlo a na jar a na jeseň takisto dažde, a občas vypadlo napájanie elektrinou ...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Ale vážne. Serverovňa sa rozrastala, bolo treba riešiť napájanie, záložné zdroje, generátory, rastúci tepelný výkon zariadení a teda chladenie, protipožiarne a bezpečnostné opatrenia, monitoring, nepretržitú pohotovosť, prístupy, lebo aj krátke prerušenie prevádzky bolo vážnym problémom. V tej dobe sme sprevádzkovali dátové centrum, a teda naše rozhodnutie bolo jednoduché. To však neznamená, že jednoduchá bola aj realizácia. Vyžadovalo to migráciu IT a telekomunikačných technológií bez prerušenia služieb, a teda aj prácu celého tímu počas niekoľko mesiacov.

Ďalšie obdobia už priniesli skutočné zameranie na virtualizáciu, modernizáciu technológií na báze cloud architektúr, takzvané on-demand pridávanie prostriedkov, kapacity a výkonu. A nikoho z našich inžinierov a technikov by dnes ani len nenapadlo spracovať iný ako cloud projektový zámer.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všetko je teda v poriadku. Scenár cloud jednoducho môže fungovať. Avšak poznám aj našich zákazníkov a chápem, že zámer migrovať podnikovú infraštruktúru z vlastnej serverovne do cloudu je vždy vážnym biznisovým a strategickým rozhodnutím.

Uvediem aj chutný príklad. Náš zákazník – významná spoločnosť vyrábajúca cukrovinky sa rozhodovala medzi modernizáciou IT vybavenia (a to vždy vyžaduje nemalé investičné prostriedky), alebo prechodom na cloudové služby. Tie nevyžadovali síce investície, ale prevádzkové náklady. Možné riešenia našťastie neposudzovali len IT odborníci, tí predsa nadovšetko zbožňujú svoje IT technológie, ale rozhodnutie bolo kompetenciou finančného riaditeľa. A bol to človek, ktorého nezaujímali len jednotlivé výšky nákladov a investícií, ale aj dlhodobo správne rozhodnutia, modernizácia, trendy v technológiách a biznise.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozhovory a diskusie neboli krátke, no finálne rozhodnutie prinieslo úspešný projekt. Na Slovensku zarezonoval ako „Horalky v cloude“. A vôbec ma neprekvapil fakt, keď som zistil, že zástupca tejto spoločnosti bol nominovaný ako Finančný manažér roka!

Stano Verešvársky

Stano Verešvársky

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Roky praxe v IT a telekomunikačných firmách mi dali úžasné zistenie: „Počítače a technologické trendy sú rovnako zaujímavé a vzrušujúce, ako ľudia, ktorých pri nich stretnete (!?)“Spolu sú killerská kombinácia. Nedá mi o tom nepísať. Príbehy som mal vždy rád. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu