Čo majú spoločné futbalisti, ítečkári a Sandokan

Autor: Stano Verešvársky | 19.4.2016 o 7:00 | (upravené 26.8.2016 o 19:20) Karma článku: 14,34 | Prečítané:  1241x

Módny trend dnes káže mladým, nekonformným mužom nosiť pestovanú bradu a originálny účes. Znamená to niečo?

Aj taká Liga majstrov nadobudla nový rozmer. U mužov – tmavovlasých, blond, červenovlasých, či tmavej pleti – vznikajú tie najčudesnejšie kombinácie výzoru. Najmä ak je brada a fúzy doplnená divokým - najlepšie farebným nagélovaným účesom a tetovaním.

Nebudete veriť, trochu mi to pripomenulo partiu ítéčkárov – šikovných technikov a kolegov, ktorých nekonformný výzor ma pred pár rokmi zaujal už pri prvom stretnutí. Svoju príslušnosť k open source komunite vývojárov demonštrovali dlhými vlasmi a bradatým výzorom. A to nebolo všetko.

Najšikovnejší z nich s tmavou šticou a bradou (volali sme ho Sandokanov synovec) vynikal vedomosťami, kreativitou aj odborným prehľadom. Kolegovia a kolegyne ho rešpektovali, nuž celkom logicky sa stal aj vedúcim oddelenia. A keďže sa vo voľnom čase venoval historickému šermu a lukostreľbe, z vývojárskeho oddelenia znenazdajky vznikla aj skupina historického šermu. A do tohto rámca ich stredoveko-rytiersky výzor celkom zapadal. Človek zvonka sa nesmel dať pomýliť výzorom - boli to všetci šikovní a zdatní odborníci, ktorí sa dokázali nadchnúť pre moderné architektúry informačných systémov a nové technológie a mali chuť nepretržite sa učiť nové veci.

Dnes akoby hipsterský vzhľad často skĺzaval do prázdneho imidžu bez hlbšieho obsahu, vedomostí, či hodnôt. Individuálna forma je najdôležitejšia, schopnosti, vedomosti a výsledky, akoby len zdržiavali. A už vôbec tam nevidím nejakú principiálnu rytierskosť. Skôr silný egoistický individualizmus, sebalásku a silové presadzovanie názorov. Hoci vôbec netvrdím, že muži takého vzhľadu vzývajú podobné hodnoty, z ich provokatívneho imidžu vanie na mňa niečo cudzie.

Paradoxne - v telekomunikáciách a informatike už nevidím tak často veľa výstredných bradatých mladých mužov ako v médiách, či športe. Možno preto, že tí kolegovia sú viac zaujatí úlohami a projektmi, ako svojím výzorom. V IT projektoch je totiž potrebná kreativita, ale aj vytrvalosť. K výsledkom vedie najmä tvrdá práca, odlaďovanie, opakované testovanie a prispôsobovanie sa požiadavkám zákazníkov. A ak sa niečomu venujú vo voľnom čase, zväčša je to šport.

Kam som to dospel? Že prvý mal bradu Sandokan, potom ítečkári, potom futbalisti a za  chvíľu ju budú mať kaviarenskí filozofi s drahými notebookmi?

Nuž, v každom prípade nám výzor k výsledkom väčšinou nijako nepomôže. A to je vlastne dobre. Idem si zapnúť Ligu majstrov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odhalila kauzu slovenského predsedníctva. Odkiaľ prišla Zuzana Hlávková?

Gymnázium, ktoré navštevovala momentálne najznámejšia slovenská whistleblowerka, jej plánuje vyjadriť verejnú podporu.

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bude padať ďalej

V Prešove bude Smer v najhoršej kondícii.


Už ste čítali?