Čo má spoločné susedova koza a Silicon Valley? Na Slovensku veľa

Autor: Stano Verešvársky | 8.9.2014 o 12:34 | Karma článku: 21,61 | Prečítané:  2399x

Som vyštudovaný mikroelektronik. Učili ma navrhovať elektronické a mikroelektronické integrované prvky a obvody a kým som prešiel do biznisu, pôsobil som aj vo vývoji. A Silicon Valley bolo v našich končinách známe už v 80-tych rokoch. Predstavovalo Mekku výroby polovodičových súčiastok, ktoré priniesli prudký rozvoj informačných a telekomunikačných technológií. Ale inak bola táto časť Kalifornie v rozdelenom svete dostupná asi ako najbližšia hviezdna sústava Alfa Centauri. Tam by som sa asi dostal ľahšie.

Keď som koncom 90-tych rokov prvýkrát Silicon Valley navštívil, ohromila ma koncentrácia svetových značiek a firiem, ale aj startupov z oblasti IT, telekomunikácií, výskumu a vývoja. A poopravil som si predstavu, že v Silicon Valley veľa kremíka, či piesočných údolí človek nenájde. V ďalších rokoch som sa do Kalifornie dostal aspoň raz ročne, navštívil som viacero firiem a odborných podujatí. A neraz mi myšlienky zabehli k diskusiám a plánom o vybudovaní slovenského Silicon Valley.

Ale je to reálne? Dosť dlho nám nahovárali, že sa „dá rozkázať dažďu aj vetru“ a niektorým to aj zostalo. Nuž, ak by sme to merali šikovnosťou, tvorivosťou, odbornou zdatnosťou a schopnosťami našich ľudí, odpovedal by som - možno aj áno.

Na Slovensku máme zatiaľ úspešný projekt IT Valley Košice a viacero ambicióznych plánov ako Eurovalley, CEPIT a vedecké parky na pôde univerzít. Realita je však taká, že mnohé plány sa rozvíjajú len na papieri a dlhodobo nám najlepší vedci, výskumníci, vývojári a odborníci utekajú za lepšími podmienkami do zahraničia. Utekajú a aj sa úspešne presadzujú, čo aspoň trochu teší. No Slovensko so svojimi priemyselnými parkami zostáva len lacnou montážnou dielňou. Politici pred kamerami strihajú pásky v pobočkách zahraničných firiem, kde je pridaná hodnota práce nízka a žiadny priestor pre výskum a vývoj. A potom sa zasa pri nejakej významnej príležitosti nadýchneme zhlboka a predstavíme svetu nový úžasný zámer pre podporu vedy, výskumu a rozvoja rozvinutých technológií. Škoda len, že po aplauze sa toho už veľa neudeje a tak mnohí najlepší zamieria niekam, kde si talent a vedomosti cenia viac, a dávajú mu aj skutočnú príležitosť.

Treba si však uvedomiť, že ambiciózne plány sa pokúšajú naplniť – a často oveľa premyslenejšie a cieľavedomejšie – v rôznych krajinách a regiónoch sveta. Známe sú viaceré európske projekty, ako Silicon Docks v Dubline, Tech City v Londýne, Brain Port v Eindhovene, Founders House v Kodani, Kista v Štokholme, Etna Valley na Sicílii pri Catanii,  VTT Technical Research Centre v Oulu, Skolkovo Innovation Center pri Moskve, či Jihomoravské inovační centrum v Brne. A takisto projekty ako Silicon Harbour a Cyber Port v Hong-Kongu, Electronics City v Bangalore, HITEC City Hyderabad,  Hi-Tech Park v Šanghaji, Québec Metro High Tech Park, Saigon Hi-Tech Park a ďalšie oblasti v USA ako Denver Tech Center, Illinois Technology and Research Corridor, Golden Corridor Chicago a projekty Silicon Prairie.  A to sú len niektoré z mnohých.

Ale aby som to nemaľoval zbytočne na čierno. Aj keď vezmem do úvahy povestnú slovenskú prajnosť a žičlivosť zakódovanú v princípe susedovej kozy, verím, že aspoň tie zámery s vedeckými parkami na pôde univerzít a životaschopné programy na pôde Slovenskej akadémie vied by mohli fungovať. A možno si začneme viac vážiť múdrych, šikovných, a pracovitých ľudí. Kľudne môžu byť mladí, netradične inovatívni a bez zbierky metálov doma v skrini. :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?